• Announcements

  • Mathie

   Nowa odsłona forum!   11/04/2016

   Od dzisiaj dostępna jest nowa wersja forum. U starych użytkowników może pojawić się problem z hasłem - jak nie będzie działało trzeba go przywrócić. Wszystkie uwagi proszę kierować na adres kontakt@weseleradom.pl
agusia_najlepsz

Zdrowe odchudzanie przed ślubem

33 posts in this topic

Myślę, ze kilka dobrych rad się przyda...choć osobiście nie mam-bynajmniej narazie fazy odchudzania :mrgreen:

Wielokrotne próby zrzucenia kilku zbędnych kilogramów zakończone fiaskiem? Stajesz na rzęsach, żeby pozbyć się boczków, fałdek brzusznych, a one uparcie powracają? Bez obaw zastosuj się do poniższych porad dietetyka, a na pewno tym razem wygrasz tę walkę!

Ewa Buczkowska

dietetyk Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych

Jest tyle sposobów na odchudzanie, że nawet największy śmiałek nie dałby rady ich zliczyć. Jednak w tym przypadku nie trzeba stosować drakońskich diet, aby pozbyć się kilku kilogramów. Ewa Buczkowska, dietetyk Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych, opowiada, jak odchudzić się bez wielkich poświęceń, a przede wszystkim zdrowo.

Jak zgubić zbędne kilogramy?

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z tego, że wymaga to czasu. Waga tracona w bardzo szybkim tempie często w krótkim czasie powraca, wtedy mamy do czynienia z tzw. efektem jo-jo. Należy pamiętać, że tylko kilogramy tracone powoli utrzymują się długo po zakończeniu odchudzania. W ciągu miesiąca maksymalnie powinniśmy pozbywać się do czterech kilogramów, czyli nie więcej niż kilogram tygodniowo. Warto zatem decyzję o odchudzaniu podjąć kilka miesięcy przed planowaną uroczystością, adekwatnie do stopnia nadwagi lub otyłości. Panie planujące ślub w miesiącach letnich mają jeszcze trochę czasu, aby przyzwyczaić się do zdrowszego modelu żywienia. Już teraz możemy wprowadzić do diety wiele wartościowych, sezonowych produktów, takich jak świeże owoce i warzywa, które w okresie wiosennym są łatwiej dostępne. Lekkie warzywne sałatki z dodatkiem chudego mięsa, serów czy wędlin będą świetną alternatywą dla ciężkostrawnych zimowych obiadokolacji.

Czy posiłki powinny być jedzone o stałych porach czy nie ma to większego znaczenia?

Zdania są podzielone, w tym przypadku nie ma jednej opinii. Istotne jest to, żeby spożywać śniadanie mniej więcej godzinę po wstaniu z łóżka. Jest ono absolutnie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie zjedzenie śniadania powoduje, że nasz organizm pozostaje na zwolnionych obrotach po nocnym odpoczynku. Sprawia to, że kolejne zjedzone posiłki przyswaja ze âzdwojoną siłąâ. Ważne jest również równomierne rozłożenie kolejnych 3 â 4 posiłków w ciągu dnia. Największa część dziennego pożywienia powinna zostać zjedzona do godziny 15.00. Natomiast ostatni posiłek należy skonsumować nie później niż 3 â 4 godziny przez snem.

Co zrobić w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zjeść ciepłego posiłku w pierwszej połowie dnia, czy należy z niego zrezygnować?

Większość osób obecnie spożywa ciepły posiłek późnym wieczorem. Nie stanowi to większego problemu, jednak w tym przypadku obiad nie powinien być zbyt duży objętościowo i kalorycznie. W miarę upływu dnia posiłki powinny maleć. Zatem taki âobiadâ powinien składać się na przykład z porcji chudego mięsa bądź ryby i dużej ilości warzyw â gotowanych lub surowych bez dodatku tłustych sosów, dipów czy zasmażek. Późnym wieczorem warto już zrezygnować z dodatku kaszy, ryżu, makaronu. Te produkty można spożywać o typowej porze âobiadowejâ około 14 â 15., czyli wtedy gdy organizm jest na tyle rozpędzony, że może jeszcze spalić dużą ilość energii.

Jaka powinna być optymalna ilość posiłków?

Cztery, maksymalnie pięć. Proponuję wyznaczyć sobie pięć pór posiłków, równomiernie rozłożonych w odstępach około trzech godzin (np. 8.00; 11.00; 14.00; 17.00; 19.00) i w ramach tego spożywać tylko określone, wcześniej przygotowane produkty. Dla uściślenia, jako posiłek należy traktować każdy produkt wprowadzony do organizmu, czyli także jabłko, jogurt, łyżkę orzechów, jak również płyny: słodzone napoje czy soki owocowe. Wiele kobiet uważa takie drobiazgi jako coś nieznaczącego, coś, co zupełnie nie ma wpływu na ich wagę. Jednak dostarczają one pewnej ilości energii, która powinna być wliczona w dobową kaloryczność posiłków.

Jakich produktów należy unikać bądź ograniczyć ich spożywanie, żeby zgubić zbędne kilogramy?

Oczywiście należy zredukować spożywanie węglowodanów prostych: słodyczy, różnego rodzaju deserów. A przede wszystkim, co jest zgubą Polaków, słodkich napojów, które stały się ostatnio niezwykle popularne i są konsumowane w bardzo dużych ilościach. Należy pamiętać, że dostarczają one wiele zbędnych kalorii do organizmu. Soki owocowe także często są nadużywane. Pomimo pewnych wartości odżywczych, jakie posiadają, zawierają znaczną ilość kalorii. Nawet ten cukier, niewinnie dodawany do herbaty czy kawy. Są to powiedzmy jedynie cztery łyżeczki w ciągu dnia. Gdybyśmy natomiast policzyli ilość tego cukru, jaką wprowadzamy do organizmu w ciągu tygodnia czy miesiąca, to okazałoby się, że przybywa nam dzięki niemu 4 â 5 kg w skali roku.

Inne produkty, które należy wyeliminować z diety to wszelkiego rodzaju słone, tłuste przekąski, m.in. chrupki, chipsy, paluszki, orzeszki. Także bakalie, pestki, owoce suszone â pomimo iż są zdrową alternatywą dla przesyconych tłuszczem chipsów, należy spożywać je z umiarem. Te niewinne produkty już w małej objętości dostarczają bardzo dużo energii i konsumowane w większych ilościach potrafią nieźle podtuczyć. Warto również znacznie zredukować ilość niezdrowych tłuszczy nasyconych, czyli tłustych mięs czy wędlin, zwłaszcza mielonych, takich jak: salami, kiełbaski, kabanosy, parówki, pasztety. Zamiast parówek, gulaszu czy kotleta schabowego lepiej wybrać drób bądź chude ryby dostarczające pełnowartościowego białka. Tłuste produkty mleczne â sery żółte, pleśniowe, pełne mleko proponuję zastąpić mniej kalorycznymi substytutami, jak np. jogurty, kefiry, maślanki, chude sery i mleko. Krótko mówiąc warto z niektórych wspomnianych produktów zrezygnować, inne natomiast ograniczyć i spożywać je w rozsądnych ilościach.

O jakie produkty powinniśmy wzbogacić dietę?

Na pewno warzywa. Trzeba jednak uważać z owocami, niektóre z nich są dosyć kaloryczne. Osoba, która chce zrzucić parę zbędnych kilogramów, powinna pozwalać sobie maksymalnie na dwa owoce wielkości średniego jabłka w ciągu dnia, nie więcej, unikając przy tym tych bardziej kalorycznych, na przykład bananów, winogron, awokado. Natomiast warzywa można spożywać w nieograniczonych ilościach, o każdej porze dnia, ponieważ nawet w dużej objętości dostarczają niewiele energii, oczywiście jeśli nie dodajemy do nich sosów czy dipów. Kolejną grupą produktów, które powinny stanowić bazę kaloryczną diety, są węglowodany złożone, czyli pieczywo, kasza, ryż, makarony. Warto wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe bogate między innymi w magnez, żelazo i błonnik pokarmowy, czyli pieczywo razowe lub graham â dla tych, którzy nie tolerują ciemnego pieczywa; grube kasze: gryczana i jęczmienna, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy lub parboiled. I jeszcze oczywiście orzechy, pestki, owoce suszone to jest kolejny produkt, który dostarcza cennych składników odżywczych, z tym że osoby odchudzające się powinny wprowadzić łyżkę takich produktów dziennie, nie więcej, ze względu wysoką ich kaloryczność.

Czy należy zmienić sposób przyrządzenia posiłków będąc na diecie?

Warto zmienić obróbkę termiczną na nieco lżejszą. Unikać smażenia, zastąpić je gotowaniem, pieczeniem, duszeniem, czyli przejść na takie techniki kulinarne, które spowodują że ilość tłuszczu a zarazem energii dostarczonej wraz posiłkiem będzie znacznie mniejsza.

Co zrobić, aby odchudzić się i jednocześnie zdrowo wyglądać?

Aby odchudzanie korzystnie wpływało na nasz organizm, poprawiło wygląd cery, paznokci, włosów, należy spożywać wyłącznie wartościowe produkty. Wiąże się to między innymi z unikaniem produktów typu instant, które zawierają domieszkę niekorzystnych dla organizmu substancji. Lepiej komponować sałatkę z dodatkiem oliwy, świeżych ziół, zamiast korzystać z różnego rodzaju gotowych sosów, a zupki instant zastąpić prostym posiłkiem, który będzie przygotowany samodzielnie (np. zupa przygotowywana z mrożonki).

Jaką trzymiesięczną dietę możemy zastosować, aby przed ślubem pozbyć się zbędnych kilogramów i wyglądać olśniewająco na tej ważnej uroczystości?

Najprościej byłoby zwrócić się do specjalisty, który zgodnie z danym rytmem dnia, z określonym stanem zdrowia pomógłby ułożyć dietę, którą można byłoby przez te trzy miesiące kontynuować bez uszczerbku na zdrowiu. Natomiast już samo wprowadzenie powyższych zasad, czyli uregulowanie liczby i pór posiłków, zmiana obróbki termicznej posiłków na lżejszą, nie przejadanie się, unikanie tłustych przekąsek, słodkich napojów, pomoże z łatwością zgubić kilka zbędnych kilogramów. Wydawałoby się, że to niby nic wielkiego, ale dla niektórych osób powyższe działania są prawdziwą rewolucją żywieniową. Każda z pań jest w stanie uzyskać tą metodą widoczne efekty, wymaga to jedynie odrobiny czasu i szczypty silnej woli.

Rozmawiała Justyna Szczepanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

oki zgadzam się ze wszystkim, ale brakuje mi jednego....ruch, ruch i jeszcze raz ruch...

moim zdaniem odchudzając sieę ważna jest dieta ale ważniejsze jest aby nie zapomnieć o ruchu! powinno się uprawiać jakiś spotr, wykonywać ćwiczenia aerobowe nawet w domu, chodzić na basen albo chociaż na dłuuugie, szybkie spacery z psem albo z narzeczonym(przy okazji i on straci nadmiar kg. o ile ma).

bo wydaje mi się że zajadanie się marchewkami zamiast chipsami przed komputerem albo telewizorem może pomoże ale napewno nie tak szybko...bo przecież zazwyczaj problemy z nadwagą mają osoby albo obciążone genetycznie (po mamusi np.tak jak ja)albo które mają siedzący tryb życia, pracują w pozycji siedzącej, albo przed komputerem właśnie...więc polecam do diety wstać parę minut wcześniej i jeżeli to możliwe isć do pracy pieszo...Albo parę minut później i do autobusu puścić się biegiem żeby nam nie uciekł...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do odchudzania to mogę pochwalić się 4 kilogramowym spadkiem wagi:D do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze zrzucić 4 do 5 kilo:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja proponuję biegać. Nie jest to męczące. MOżna dopasować ćwiczenia do swojej wydolności.

Zainstalujcie sobie taką aplikację na telefon jak Run Keeper to od razu zyskacie motywację. Pokaże Wam jaki dystans przebiegliście, ile kalorii spaliliście oraz będziecie mogły się podzielić informacją o trasie ze znajomymi ;)

Tutaj: http://yourapps.info/darmowe-aplikacje-android można sobie poczytać o tej darmowej aplikacji na android.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sądzę, że ruch i dieta jest ważna kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ale czasem warto się wesprzeć czymś jeszcze. Czy słyszeliście o zielonej kawie? Taką, jak tu jest dostępna: http://www.slimprofil.pl/slimessence-kawa-zielona-mielona-250g-p-59.html Ma dobroczynny wpływ na nasz ogranizm. Poprawia metabolizm i jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czytałyście może o jagodach Acai?

Tutaj:

http://zdrowastronapiekna.pl/p/jagody-acai-wspomagaja-odchudzanie/

Znajduje się interesujący artykuł, w którym można się zapoznać z ich działaniem wspomagającym odchudzanie.

Jest to na pewno bardzo naturalny środek tak wiec przynajmniej możemy mieć pewność,ze nie powinno nam to zaszkodzić jak niektóre farmakologiczne środki, które sa powszechnie dostępne w sklepach ( moim zdaniem nie działają i nie należy ich kupować)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie w odchudzaniu jest jedna złota zasada - MŻ (mniej żreć), aktywnośc fizyczna - aerobik, basen, taniec - co kto lubi, oraz sprowadzenie do minimum pustych kalorii. W żadne inne specyfiki nie wierzę. Czy to apteczne, czy nieapteczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak dla mnie w odchudzaniu jest jedna złota zasada - MŻ (mniej żreć), aktywnośc fizyczna - aerobik, basen, taniec - co kto lubi, oraz sprowadzenie do minimum pustych kalorii. W żadne inne specyfiki nie wierzę. Czy to apteczne, czy nieapteczne.

Zgadzam się ;). Przecież da się zrzucić zbędne kilogramy, w sposób, który nie obciąży zbytnio naszego organizmu. Tym bardziej, że przez ślubem mamy sporo stresów, nie warto sobie dodatkowo zawracać głowę rygorystyczną dietą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałyście może o diecie nordyckiej?

Tutaj jest cały artykuł:

http://zdrowepomorze.pl/

Może nie daje takich spektakularnych efektów jak inne rodzaje diet niemniej można za jej pomocą bardzo skutecznie schudnąć i jednocześnie bez efektu jo jo.

Ma wiele właściwości zdrowotnych oraz stosuje się do niej lokalne produkty tak więc wprowadzenie jest do swojego jadłospisu nie jest wcale trudne...

Jeśli macie możliwość to polecam spróbować ! Mi na przykład bardzo pomogła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie słyszałam jeszcze o tej diecie, ale czuję się mocno zachęcona do sprawdzenia co tam jest. I dodam, że ja nie wierzę w diety ze szybkimi, spektakularnymi efektami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też musiałam przed ślubem musiałam zrzucić zbędne kilogramy. Ja postawiałm przede wszystkim na ruch. Wspomagająco brałam jeszcze Eliminacid, aby pozbyć się toksym z organizmu i utrzymać prawidłową wagę. Pomogło w ciągu kilku m-cy osiągnęłam zamierzoną wagę. Polecam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • FIRMY VIP

 • Ostatnie posty

  • Mam juz ten etap za sobą, ale chyba czas znów do niego powrócic. Nie jadłam pieczywa przez długi czas. Nie zauwazyłam róznicy w wadze ale za to w samopoczuciu ogromną.  Najwiekszy problem mam z cellulitem. NIe mam dużej nadwagi ale cellulit jak u osoby otyłej i zastanawiam się co mogę z tym w sumie zrobić, bo niekoniecznie mi sie to podoba (wiadomo....) Brałam pod uwage kupienie sobie tego serum na cellulit: https://kobieta.onet.pl/krem-na-cellulit-twoim-sprzymierzencem/gqlfmr7 I zastanawiam się czy są na forum dziewczyny, które to serum stosowały. Jak rezultaty? 
  • Sprawdzaj pogodę, jeśli będzie deszcz/duża wilgotność, zrezygnuj z rozpuszczonych fryzur, dobrze jest w takiej sytuacji zapewnić gościom transport z kościoła na salę, aby nie zmokli. No i przede wszystkim baw się, jeśli masz ogarniętych podwykonawców to niczym nie będziesz się musiała przejmować Zerknij sobie również tutaj: https://hanzapalac.pl/177/b,9/blog/przyjecie_weselne_w_hotelu_-_praktyczne_informacje Na stronie jest kilka dobrych porad o tym jak zaplanować przyjęcie weselne. Oraz o czym na pewno powinnaś w tym względzie pamiętac. 
  • Kochane, do wyjątkowego dnia zostało 7 dni  O czym mam pamiętać, czego nie zapomnieć, macie jakieś rady?
  • Może podziękowanie po błogosławieństwie, a na sali tylko filmik bez wychodzenia na środek, żeby goście wiedzieli, że dziekujecie, a myślę, że teściowie też byliby zadowoleni, że zostało to zrobione również oficjalnie przy gościach a nie tylko w domu. Mógłby to być jakiś kompromis. Jeśli chodzi natomiast o prezent, to ze swojej strony proponuję takie kosze prezentowe: https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/43648_kosze-prezentowe-szykowne-upominki-biznesowe.html W zasadzie najbezpieczniejsza opcja na prezent. NIe znam w sumie osoby, która nie byłaby z czegoś takiego zadowolona
  • Dziewczyny! POMOCY! Szukam oryginalnego pomysłu  na podziękowania  dla rodziców... mój tato nie żyje ... między  innymi z tego względu  wiem, że  żadna  przemowa noe przejdzie mi przez gardło... moja mama powiedziała, że  nie chce żadnych  wystąpień  "na środku  sali" a rodzice mojego narzeczonego nie dopuszczają możliwości  pominięcie  podziękowań... myśleliśmy  o filmie, ale to wszystko  wydaje się  być  takie oklepane.... Co robić?! Pomóżcie! Proszę!