• Announcements

• Mathie

Nowa odsłona forum!   11/04/2016

Od dzisiaj dostępna jest nowa wersja forum. U starych użytkowników może pojawić się problem z hasłem - jak nie będzie działało trzeba go przywrócić. Wszystkie uwagi proszę kierować na adres kontakt@weseleradom.pl
agusia_najlepsz

Seks przed ślubem? Antykoncepcja?

136 posts in this topic

antykoncepcja to zło.. to lepiej bez..tylko, że problem polega na tym, że jak się zajdzie w ciąże to kościół nie da pieniędzy na dziecko. szkoda słów. Każdy robi to, co chce. Jedni chcą poczekać inni nie. Moim zdaniem nie powinno się tego oceniać. Nikt nie powinien. nawet kościół.

Przeczytałam ten temat od początku i w szoku jestem, co niektórzy mają w głowach. Masakra - poglądy ze średniowiecza. Zgadzam się absolutnie ze wszystkim z Robertem a że chłopakowi puściły nerwy wcale się nie dziwie. Mnie też krew zalewa jak czytam takie brednie. To nie wiara tylko fanatyzm. Księża mają dzieci, kochanki, gwałcą. W jakim świecie wy żyjecie? Szkoda, że księża nie żyją zgodnie z zasadami, które głoszą. A niektórzy to normalnie w ogień by skoczyli za naukami kościoła, zero dystansu i swoich przemyśleń. Po to mamy rozum żeby go używać ;)

A co do antykoncepcji to nie ma sensu taka dyskusja - każdy robi jak uważa i nie można krytykować tych, co używają pigułki, plastry, prezerwatywy. Jeszcze niedługo zaczniecie pisać, że za to czeka piekło.

ale sumienie księży to ich sprawa i kij nam do tego. skoro ślubowali powinni pozostać wierni tylko Bogu a ze łamią dane słowo, to Oni odwiedzą za to. wiec mysle ze nie ma co kierować się zlym przykładem. tym bardziej, ze sa tez uczciwi, bardzo dobrzy i z powołaniem. Nie nam ich oceniać.

"A niektórzy to normalnie w ogień by skoczyli za naukami kościoła, zero dystansu i swoich przemyśleń. Po to mamy rozum żeby go używać ;)"

ja np mam odmienne zdanie niz Majka i Mathie, ale zupelnie nie uważam ze nie uzywają rozumu. Taka ich decyzja i ja to 100 procent szanuję. trzeba zyc tak, zeby być w zgodzie z własnym sumieniem. troszkę nie na miejscu była ta ocena przeciwników seksu przed slubem. równoznacznie Oni moga nazwać nas palantami czy cudzołożnikami. pohamujmy sie proszę od takich sformułowań

warto poszperać trochę w necie, to naprawde nie boli :)

No ty tak nie uważsz, ale ktoś inny tak może. Ja się już nie wypowiadam na ten temat, bo religia i polityka zawsze wzbudzają dużo emocji i są przyczyną sporów. Ja mam swoje zdanie i na pewno nikt z tego forum nie spowoduje, że je zmienię i tak sak samo działa w drugą stronę. A dlaczego mam w to nie mieszać księży? Pokazuję, że niektórzy chcą być bardziej religijni od nich. Powołując się na twoją wypowiedz też mogę napisać, że ludzie są różni - jedni używają antykoncepcji a inni nie i każdy się będzie z tego rozliczał. I mój przykład wcale nie jest bez sensu. Chodzi mi tylko o to, że nie można wierzyć ślepo we wszystko co ktoś mówi tylko trzeba ruszyć głową i mieć swoje zdanie, które jest wytworem wiedzy,obserwacji i doświadczeń ,"swoje" a nie z internetu.

Ja się nie zgadzam z niektórymi wypowiedziami i wiem, że ktoś może się nie zgadzać z moimi dlatego uważam, że ta dyskusja nie ma sensu.

Założenie tego wątku było chyba błędem.

ja nie uważam, ze założenie tego wątku było błedem. Trzeba umiec na każdy temat kulturalnie rozmawiać, a co za tym idzie szanowac zdanie i poglądy innych. Ja nie mam z tym problemów i ani polityka ani wiara ani seks ani nic innego nigdy nie wyprowadza mnie z równowagi. Toleruje poglądy innych i oczekuje tego samego.

a ja w pełni popieram misia84. kiedyś, może właśnie w średniowieczu, księża żyli zgodnie z zasadami i zalożeniami które wygłaszali i sami sobą i swoim zachowaniem te zasady reprezentowali. dzisiaj niestety, ale księża to dla mnie zawód, a nie powołanie. przyprowadzają sobie panienki lub na nie jeżdzą, molestują, gwałcą i uprawiają seks. i uważam, że nie mają prawa wypowiadać się w kwestii seksu ani tego co dozwolone a co nie w sferze erotyki, jak chociażby antykoncepcja. wiara, owszem to co innego. jeśli ktoś ma takie przekonania, bo sam je sobie stworzył-proszę bardzo, szanuję to, ale śmieszą mnie ludzie, którzy za księdzem powtórzą wszystko i zrobią tak jak on chce przy czym uważają księży za świętość. nawet jeśli kiedyś świętościami oni byli ale to dawno przeminęło.

ale wiara to nie ksiądz. wiele zasad jest opisanych w Pismie Świetym i zeby mi je przekazywał żebrak na ulicy to w nie wierze bo są zawarte w Piśmie Świetym.

Każdy ma swoje sumienie, to jak się ksiądz prowadzi to jego własna sprawa, to ON za to odpokutuje. to tak jakby każdego dnia zastanawiac się czy wykładowcy, którzy nas uczą sami doskonale uprawiaja ten zawód. Nie nasza broszka. Kazdy zyje na wlasny rachunek. Moim zdaniem nie osoba która przekazuje, ale tresc jest WAŻNA. i ma sens.

Znam wiele par, które na codzien nie chodza do kościoła - ale pierwsze co to suknia i slub kościelny. zenada. po jaką cholerę brac slub koscielny jak i tak ma się w głebokim poważaniu sprawy religijne. przeciez mozna zyc tylko z cywilnym i nie robic profanacji ze slubu kościelnego. tym bardziej ze slubu udzielają księża :)

pozdrawiam i wesołych świat! :)

po Twoich wypowiedziach śmię stwierdzić, że Ty chodzisz regularnie co niedzielę do kościółka i robisz wszystko zgodnie z naukami kościoła.

nie trzeba być zagorzałym fanatykiem księży i kościoła żeby chcieć wziąć ślub kościelny. bo wiara to jedno, a kościoł to drugie. i jeżeli idę do kościoła a o czystości mówi mi ksiądz który wiem ze sie 'puszcza' ze tak to ujmę, to nie interesuje mnie czy to odpokutuje czy nie, ale na pewno słuchać takiego księdza nie będę i w innych sprawach.

również Wesołych Świąt życze.

tak chodze do KOŚCIOŁKA (jak to zgryźliwie ujęłaś ;] ) co tydzień, modlę się, staram się żyć z zasadami Bożymi. i jestem z tego dumna.

no widzisz jak sama gubisz się w tym co mówisz. najpierw mówisz o naukach kościola a teraz o zasadach Bożych. jedno z drugim w dzisiejszych czasach niewiele ma wspólnego. co innego żyć zgodnie z zasadami kościoła a co innego z zasadami Bożymi a tak się składa że broniłaś tych pierwszych. i tym postem kończę tą dyskusję bo i tak nie ma sensu:)

Paulinka dzięki za wsparcie :) Renatka myślisz, że jak chodzisz do kościoła co tydzień to wystarczy by być dobrym człowiekiem. Tak bronisz kościoła i wiary a modlisz się tylko raz na tydzień - to trochę mało.Mam to gdzieś czy chodzi ktoś do kościoła czy nie, ważne jakim jest człowiekiem. Według ciebie tylko ten, kto chodzi co tydzień do kościoła ma prawo wziąć ślub kościelny- gdzie tu tolerancja? - Przecież za taką się uważasz. To już księża są bardziej wyrozumiali od ciebie w tej kwestii.I zgodzę się z Paulinką, że wiara to jedno a kościół i jego przedstawiciele to co innego. Można wierzyć i być dobrym człowiekiem i nie chodzić do kościoła, modlić przecież można się wszędzie,a można chodzić do kościoła i grzeszyć.

A najgorsze jest to, że w tym temacie najbardziej nietolerancyjni są ci, co się uważają za tolerancyjnych.

I ważne jest kto przekazuje treść, bo jak mam ufać człowiekowi, który mówi mi o zasadach i o tym jak powinno się żyć i co jest grzechem jak sam tego nie przestrzega a udaje, że przestrzega, krytykuje innych za grzechy, których sam się dopuszcza- obłuda i tyle.

dla mnie zasady Boże to również kościol. mnie tam obojetne w co wierzycie i jaka religie wyznajecie. a oburzyło mnie nie wasze zdanie (odmienne od mojego) a lekcewarzące stwierdzenie "Przeczytałam ten temat od początku i w szoku jestem, co niektórzy mają w głowach. Masakra - poglądy ze średniowiecza. (...) Po to mamy rozum żeby go używać ;) " to ze ktos wierzy i ufa Bogu nie znaczy wcale nie jest dziwolągiem ani odmieńcem. Ale pewnie, jałatwiej sobie uprościć wiare - wierzący ale nie praktykujący ;D bo tak wygodniej. niby wierzyc ale Kościoł olewac. czyli do spowiedzi tyez sie nie powinno chodzic, bo Ksiadz tez grzeszy, a jednak przed slubem pojdziecie.

i zamiast oceniac księzy, radze zeby kazdy popatrzył najpierw na siebie, swoje sumienie. a dopiero potem oceniał innych. wszak nikt nie jest doskonaly, a kazdy pokutuje sam za siebie.

obłudą jest przystępowanie do sakramentu małżeństwa mają w głebokim poważaniu Kościół i Jego nauki. a do kompletu - to przecież KSIĄDZ a nie ktos inny spowiada Was przed slubem i udziela tego wspaniałego sakramentu. No to jak to ? Jak trwoga to do Boga?

aa no i "zabawne" jest to ze wszyscy chrzczą Dzieci swoje, a potem mało kto je wychowuje po Bożemu, malo kto zabiera je do kościoła, uczy modlitw. itd. to po jaką cholere przyjmowac sakramenty?!

no ale to juz zostawiam każdemu na własne sumienie ;-)

Ja tez wtrace swoje trzy grosze do tematu...

Moze nigdy nie bylam jakas "swięta" itd ale do kosciola chodzila bo chcialam i bylo mi to potrzebne. Tak naprawde duzo sie zmienilo w momencie gdy wzielismy z M slub cywilny. Niejednokrotnie dawano nam do zrozumienia ze nie jestesmy tam mile widziani bo zyjemy w grzechu. A czy grzesznicy nie maja prawa wierzyc mimo wszystko? Nie bylismy gotowi na slub koscielny ale nie to sie liczylo. Liczylo sie to ze zyjemy w zwiazku ktory nie jest popierany przez kosciol. Pozniej nie chcieli ochrzcic nam syna mimo ze chcemy zeby byl wychowywany w naszej wierze. I powiedzcie mi co mam teraz zrobic? W pierwsza niedziele po slubie mam isc do kosciola tylko dlatego ze teraz juz MOGE? a jak chcialam sie wyspowiadac przed waznymi wydarzeniami w naszym zyciu to niestety nie dostawalam rozgrzeszenia. Wiec mozna powiedziec ze troche sie pogniewalam na kosciol ale nie na Boga. Mam chec i potrzebe chodzenia do kosciola i chodze wtedy kiedy czuje a nie wtedy kiedy powinnam. I dobrze mi z tym. I tak nie beda oceniac nas na koncu ksieza tylko ten ktos , komu bedzie to dane. On nas rozliczy z naszego zycia jakie by nie bylo. Wiec wszelkie klotnie nie maja sensu. Kazdy ma swoje zdanie, swoje zycie i robi z nim co chce.